7 November


5 pm – performance

Re:akcje

(Re:actions)
Pracownia Fizyczna
duration: 45 min.
venue: Inkubator


Official opening of the Polish Dance Platform

6 pm – performance

Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś

(Play It, or 17 Dances About Something)
Teatr Dada von Bzdülöw
duration: 70 min.
venue: Chatka Żaka (Sala Widowiskowa)



7.30 pm – performance

Śmierć 24 klatki na sekundę
albo zrób mi tak jak w prawdziwym filmie
– choreografia spowolniona w rozdziałach

(Death 24 frames per second or do it to me
like in a real movie – delayed choreography in chapters)
Agata Siniarska
duration: 25 min.
venue: Inkubator



9 pm – performance

Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy

(All stories, which we have not told before)
Lubelski Teatr Tańca
duration: 55 min.
venue: Centrum Kultury (Sala Widowiskowa)



8 November


10 – 11 am – presentation

Mapping dance: Belarus, Ukraine

venue: Centrum Kultury (Sala Kinowa)



11 am – 1 pm – presentations

Artist at a Glance

venue: Centrum Kultury (Sala Kinowa)

Izabela Chlewińska
Iza Szostak
Daniel Stryjecki
Magdalena Jędra
KIJO
Grupa Artystyczna Koncentrat



1 – 3 pm

Open Platform – networking

venue: Centrum Kultury (1st floor lobby)



3.30 – 4.45 pm – panel discussion

Dance platform: a short user’s manual

venue: Chatka Żaka (Patio Sztuki)



5 pm – performance

For living in

Hygin Delimat
duration: 30 min.
venue: Inkubator



5.45 pm – performance

Upadek przyszłości

(The Failure of a Future)
Irad Mazliah, Zbigniew Szumski
duration: 60 min.
venue: Chatka Żaka (Sala Widowiskowa)



7 pm – performance

Bernhard

Paweł Sakowicz
duration: 30 min.
venue: Inkubator



8.15 pm – performance

Akty

(Acts)
Aurora Lubos
duration: 45 min.
venue: Centrum Kultury (Oratorium)



9.15 pm – performance

Insight

Janusz Orlik
duration: 50 min.
venue: Centrum Kultury (Sala Widowiskowa)



9 November


10 – 11 am – presentation

Mapping dance: Georgia, Azerbaijan

venue: Centrum Kultury (Sala Kinowa)



11 am – 1 pm – presentations

Artist at a Glance

venue: Centrum Kultury (Sala Kinowa)

DanceLab
Irena Lipińska
Teatr Amareya
Barbara Bujakowska
Clever Team
Anna Steller



1 – 3 pm

Open Platform – networking

venue: Centrum Kultury (1st floor lobby)



3.30 – 4.45 pm – panel discussion

Where? And what for?

venue: Chatka Żaka (Patio Sztuki)



5 pm – performance

Niżyński. Święto snów

(Nijinsky. The Rite of Dreams)
Sławomir Krawczyński, Tomasz Wygoda, Anna Godowska
duration: 45 min.
venue: Inkubator



6 pm – performance

Freaks

Pink Mama Theatre
duration: 60 min.
venue: Chatka Żaka (Sala Widowiskowa)



8 pm – performance

Need me

Andrzej Adamczak
duration: 25 min.
venue: Centrum Kultury (Sala Widowiskowa)



8.45 pm – performance

Room 40

Maciej Kuźmiński
duration: 35 min.
venue: Centrum Kultury (Sala Widowiskowa)



10 pm

Closing ceremony

Presentation of awards from the Minister of Culture and National Heritage and the Mayor of Lublin
venue: Centrum Kultury (Sala Widowiskowa)



10.30 pm

Night of Dance




venues

Inkubator – Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS
ul. Radziszewskiego 32 (building of ACK Chatka Żaka)

SW Chatka Żaka – Sala Widowiskowa ACK UMCS Chatka Żaka
ul. Radziszewskiego 16

PS Chatka Żaka – Patio Sztuki ACK UMCS Chatka Żaka
ul. Radziszewskiego 16

Oratorium CK – Oratorium Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12

SW Centrum Kultury – Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12

print