Anna Steller

9.11 | godz. 11.00 – 13.00 | SK Centrum KulturyTancerka, performerka, choreografka. Na scenie występuje od 1993 roku – wtedy zaczęła się jej trwająca do dziś współpraca z Teatrem Dada von Bzdülöw. Od 2003 roku współpracuje z Teatrem Patrz Mi Na Usta. Gościnnie występowała w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni i Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W 2005 roku wspólnie z Magdaleną Jedrą oraz muzykami, Grzegorzem Welizarowiczem i Zbigniewem Bieńkowskim, założyła zespół Good Girl Killer. Obecnie w ramach zespołu tworzy wraz z Magdą Jędrą.

Ostatnio zrealizowała następujące performanse: Kronika Audiologiczna (finisaż wystawy sztuki kobiecej Łaźnia damska, 2011), Przemieszczenie (CSW „Łaźnia”), Nieubłagane piękno katastrofy (w ramach wernisażu wystawy Telling the Baltic, Karlskrona, 2012), Solove („maat festival – border line”, rezydencja 2013); we współpracy z Magdą Jędrą: Tożsamość miejsca (Festiwal Grassomania w Galerii Miejskiej w Gdańsku, 2009), Le Sni (Festiwal Transvizualia, 2010), Dziewczynki w czerwonych bucikach (Festiwal Streetwaves, 2010), Lotta i Gula (2011). Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje performans oraz site-specific. W swoich ostatnich pracach eksploruje ekstremalne stany emocjonalne i kładzie nacisk na „bycie tu i teraz”.

Swoje spektakle prezentowała na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. w Pradze i Budapeszcie). Od 2011 roku prezentuje swoje akcje performans w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku. Od wielu lat bierze udział w projektach międzynarodowych. Współpracowała m.in. z teatrem 7273 z Genewy, Mariolą Brillowską (Hamburg), Nigelem Charnockiem (projekt Happy, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, 2009). W 2003 roku otrzymała stypendium danceWEB na festiwalu Tańca ImPulsTanz w Wiedniu. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl Good Girl Killer (2006) oraz Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej (2012).

powrót do listy drukuj